Basket - LIU och NIU

På Celsiusskolan får du som basketspelare möjlighet att kombinera idrott med studier. Du som har en målmedveten elitsatsning inom basket rekommenderas att söka till antingen NIU eller LIU. Här får du möjlighet att träna i samma elitmiljö som lagen från SBL dam och herr.

Basket_bild från Zlatan.jpg

Utveckling och stöttning

Under dina tre år på gymnasiet får du möjligheter att skapa en bra balans mellan skola, träning och fritid. Inom vårt nätverk finns idrottsläkare, fysioterapeuter, idrottsfysiologer, idrottspsykologiska rådgivare och idrottsnutritionsrådgivare. Skolan har ett utmärkt samarbete med Uppsala Gymnasieboende.

Träningen

NIU Basket erbjuder träning varje morgon mellan 08:00-09:30 på USIF Arenan (Rosendalshallen). 5 basketpass + 2 styrkepass i vecka, sedan jobbar vi så klart med individuella utvecklingsplaner vilket gör att vissa veckor så har man mer basketteknik respektive styrkepass. Förutom ovanstående träning får du även läsa kursen Träning- och Tävlingslära nivå 1 (100 p) så du får verktyg som behövs för att utvecklas och få ut så mycket som möjligt av din träning.

LIU Basket erbjuder träning två gånger i veckan på Fyrishov A-hall.

Lektionstid LIU

Måndag
Träning
8.00 - 9.30 på Fyrishov

Onsdag
Träning
8.00 - 9.30 på Fyrishov

 

Lektionstid NIU 

Måndag
Träning
8.00 - 9.30 på USIF Arena

Tisdag
Träning
8.00 - 9.30 på USIF Arena

Onsdag
Träning
8.00 - 9.30 på USIF Arena

Teori (endast årskurs 1 NIU)
15.30 - 16.15 Tränings- och tävlingslära 1 på Celsiusskolan

Torsdag
Träning
8.00 - 9.30 på USIF Arena

Fredag
Träning
8.00 - 9.30 på USIF Arena

Teori (endast årskurs 1 NIU)
9.00 - 10.15 Tränings- och tävlingslära 1 på Celsiusskolan

 

Vårt Instagram

Logga_basketgymnasiet.png


LIU och NIU Basket finns också på Ellen Fries Gymnasium. Klicka här för att se vilka program som erbjuds för LIU respektive NIU.


Hur söker jag till LIU? - öppnar 15 sep

Senast 5 februari varje år vill vi ha in din ansökan. Här gör du din ansökan.
LIU ansökan öppnas igen under omvalsperioden.

LIU Basket har 10 platser per årskurs.Observera att detta endast är en idrottslig ansökan. Ett programval till gymnasieantagningen måste alltid göras. 

Behörighet

Vi följer urvalsprincipen enligt gymnasieförordningen. Och det betyder att företräde mellan sökande bestäms utifrån ett meritvärde av betygsvärdena.

 

Hur söker jag till NIU? - öppnar 1 sep

Ansökan till NIU sker varje år senast 1 december och görs via specialidrottsförbundet. Här gör du din ansökan.

Observera att detta endast är en idrottslig ansökan. Ansökan till ett program lämnas till gymnasieantagningen efter att sökande blivit idrottslig antagen. För sökande skrivna i en annan kommun än Uppsala sker programval enligt hemkommunens regelverk. (Samverkansavtal)

 

Kontakt LIU/NIU

Zlatan Hadziresic
zlatan.hadziresic@skola.uppsala.se

 

FAQ - vanliga frågor om specialidrotterna

Uppdaterad: