Inför gymnasievalet

Du står inför ett viktigt val! Läs in dig på den information som finns om olika gymnasieskolor, men kom sedan och träffa oss! Vi håller Öppet Hus den 6/2 kl 18-20 och du kan också boka in en prova-på-dag.

Badminton på Celsius

På Celsiusskolan, Sveriges största idrottsgymnasium, kan du välja mellan fyra nationella program; ekonomi-, handels-, samhällsvetenskaps-, och naturvetenskapsprogrammen och två introduktionsprogram; IMYRKHA och SPRINT. Oavsett vilket program du väljer gör vi vårt bästa för att du ska få tre fina år och en utbildning av hög kvalitet.

Kom och träffa oss på Öppet Hus! Du kan också boka in en prova-på-dag då du följer med en klass en dag. 

Här hittar du information om antagningsförfarandet i Uppsala kommun, om behörighetskrav, om hur meritvärden beräknas, och om urvalsprinciper.

Uppdaterad:

Andra sidor under: Inför gymnasievalet